I went wandering yesterday Thought I’d try black and white! Love the architecture! Same street yet different styles!
I usually stock up at the market for the week!
$21 bought me this!I sent this to the ladies at the kitchen! One replied she’s got about $50 of snow peas growing in her front garden! She’s wondering if she should hire a security guard?And I made a choice again! Zucchini was a better choice at the same price as the broccoli as they are lighter!
1/4 of a cabbage was $3! It used to be a whole cabbage you could buy for $3!
$7 would get you a cauliflower! Or $4 for half! I was tempted! But in the end didn’t buy it. I’ll have to start buying Asian greens! A bunch is $2.50 which for me would be enough for 1 meal!
I’m seriously thinking of fixing my mortgage. For how long I don’t know. Things are looking mighty shaky!
Good lord, those prices. I get it: it’s because of the high cost of transporting all of them to the stores, etc. But it still hurts. Today I saw they were selling oranges for $1.79 each. It’s always by the pound, so I looked again in a different place. But no, $1.79 for ONE orange. SMH. I love the black/white city shots, Vy. – Marty
That’s crazy! Reminded me of Japan $2 for an orange. Over here oranges are cheap now Marty. As it’s Winter! I bought a few the other day.
It’s transporting and also we’ve had floods! It’s either bush fires or floods over here.
Good lord, those prices. I get it: it’s because of the high cost of transporting all of them to the stores, etc. But it still hurts. Today I saw they were selling oranges for $1.79 each. It’s always by the pound, so I looked again in a different place. But no, $1.79 for ONE orange. SMH. I love the black/white city shots, Vy. – Marty
LikeLiked by 1 person
That’s crazy! Reminded me of Japan $2 for an orange. Over here oranges are cheap now Marty. As it’s Winter! I bought a few the other day.
It’s transporting and also we’ve had floods! It’s either bush fires or floods over here.
LikeLiked by 1 person